Son Teknoloji Polis Özel Harekat Eğitimi..!
banner reklam
Son Teknoloji Polis Özel Harekat Eğitimi..!
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün en önemli birimlerinden olan Polis Özel Harekat'ın yetiştirilmesi için kullanılan Sanal Taktik Eğitim Merkezi (SATEM) dünyada yalnızca 3 ülkede bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gözbebeği birimlerinden olan Polis Özel Harekat'a (PÖH) seçilen genç polisler yıl boyunca süren eğitimlerle beceri kazanmalarının yanında, gerçekçi tatbikatlarla da becerilerini canlı tutarak operasyonlara her daim hazır hale geliyor. PÖH Ekipleri, operasyonlara hazırlık süreçlerinin en önemli iki parçası olan "Operasyon Köyü" tatbikatı ve "Sanal Taktik Eğitim Merkezi" (SATEM) ile de kondisyonlarını her zaman en üst seviyede tutuyor.

Teşkilata yeni katılan Polis Özel Harekat timleri burada aldıkları eğitimlerle ve gerçek operasyonlarda karşılaşabilecekleri durumların canlandırıldığı tatbikatlarla göreve hazır hale geliyor. Suç ve suçlularla mücadeledeki en ince ayrıntıların, en küçük detayların göz ardı edilmediği eğitim ve tatbikatlarla operasyonlarla hazırlanan PÖH timleri bu sayede de maharetlerini hep ilk günkü canlılığıyla koruyor. PÖH ekipleri en modern silah ve mühimmatlarla birlikte son teknoloji ürünleri kullanıyor. Tüm bu zorlu süreçleri geride bıraktıktan sonra ise yurtiçinde veya yurtdışında görevlendirilerek operasyonlarda yer alıyor.

Satem İle Sanal Ortamda Gerçekçi Operasyon Eğitimi

Satem İle Sanal Ortamda Gerçekçi Operasyon Eğitimi

SATEM Eğitim Merkezi dünyada sadece 3 ülkede bulunuyor.Modern teknolojisi ile çağın ötesindeki bu sistem sayesinde Özel Harekat Polislerine sanal ortamda eğitim verilebiliyor. Eğitimlerde, birçok mekan ve durum simüle edilmiş yani, gerçek haline bire bir uygun haliyle bulunurken, farklı senaryolarla da pek çok taktiksel operasyon aslına uygun bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Gerçeğiyle Bire Bir Mekan Modellemeleri

Simülatör sisteminde; kamu binaları, uçak, gemi, tren, metro gibi ulaşım araçlarının yanı sıra arazi, köy, kasaba gibi yerleşim yerleri en ince detayına kadar özel tekniklerle fotoğraflanarak modellenebiliyor. Özel Harekat personelinin gerçek hayatta test edilmesi mümkün olmayan operasyonel senaryolara karşı hazır hale gelebilmesi için hazırlanan SATEM'de kullanılan silahlar ve diğer ekipmanlar da aslına uygun şekilde modellenmiş durumda.

Personel Verilerinin Kaydetme İmkanı

Personel Verilerinin Kaydetme İmkanı

SATEM Özel Harekat Polislerinin her açıdan gelişmesine olanak sağlıyor. Bir yandan algılama, karar verme ve uygulama yetileri gelişirken, diğer yandan da operasyonel becerileri gelişiyor. SATEM uygulamasında eğitim verilen personelin çeşitli istatistiki verileri de kayıt altına alınıyor. Bin 85 metrekarelik eğitim sahasına üzerindeki özel işaretçilerin yanı sıra sırt bilgisayarı ve sanal gerçeklik gözlüğüyle çıkan PÖH ekipleri, 152 adet hareket algılama kamerasının kullanıldığı sistemde tıpkı gerçek ortamdaki gibi operasyon gerçekleştirebiliyor.

"Dünya Üzerinde Bu Alandan Sadece 3 Tane Var"

"Dünya Üzerinde Bu Alandan Sadece 3 Tane Var"

Polis Özel Harekat Eğitmeni, SATEM ile ilgili değerlendirmede bulunarak, "Bu eğitim merkezi gerçekte uygulamış olduğumuz operasyonların sanal ortama aktarılmış halidir. Burada eğitimlerimiz süreklilik arz eder. Bir unsurla buradaki eğitimleri gerçekleştirebiliyoruz. Dünya üzerinde bu alandan sadece 3 tane var. Alan olarak ise en büyüğü burasıdır. Burada yaklaşık 3 yıldır eğitimlerimize devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Operasyon Köyü" İle Görevlere Gerçeğine Uygun Şekilde Hazırlık

"Operasyon Köyü" İle Görevlere Gerçeğine Uygun Şekilde Hazırlık

Eğitimlerin verildiği diğer kısım ise "Operasyon Köyü" olarak adlandırılan tatbikat alanı. 50 bin metrekarelik alanda 30 farklı yapının bulunduğu Operasyon Köyü'nde eğitimler 2019 yılından bu yana aralıksız sürdürülürken, karşılaşılabilecek gerçek durumlar da bire bir olarak canlandırılıyor. Operasyon Köyü'ndeki tatbikatların amacı ise ekiplerin "meskun mahal" olarak da bilinen şehir içi yerleşim alanlarındaki görev becerilerini geliştirmek ve şehir içi operasyonlara hazır hale getirmek. Operasyon Köyünde rehine kurtarmadan teröristi etkisiz hale getirmeye, dedektör köpekli aramadan drone destekli operasyona kadar birçok tatbikat uygulanabiliyor.

"Karşılaşılabilecek Olayları Bire Bir Yaşatarak Hazır Hale Getiriyoruz"

Polis Özel Harekat Eğitmeni Operasyon Köyü ile ilgili açıklamasında, "Görmüş olduğunuz eğitim alanında gerçek operasyonlarda karşılaşılabilecek olayları bire bir yaşatarak hazır hale getiriyoruz. Eğitimler bir yıl, dört mevsim boyunca sürekli devam etmektedir. Personellerimizin eğitimlerini sürekli yapıyoruz. Personelimizi buraya getirmeden önce fiziki ve teknik alanlarda yeterli seviyeye getiriyoruz. Operasyon Köyü'ne geldiğinde ise yapacaklarıyla ilgili çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Fiziki ve teknik olarak yetiştirildikten sonra da görev alanlarına gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı Yeni Medya bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Mesleğimde daha da ilerleyebilmek ve kendimi geliştirmek amacıyla grafik tasarım, seo, internet reklamcılığı gibi pek çok eğitim aldım. Akademik alandaki çalışmalarım hala devam etmekte. Yazılarımla trnet.tv platformunda sizlere buluşacağım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

http://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları