Bağımsız müzik yapımcıları aynı çatı altında
banner reklam
2021 yılının son günlerinde Türkiye’deki bağımsız müzik yapımcılarının ilk kez aynı çatı altında toplandığı bir kurum olma hedefiyle kuruldu

Müzik sektöründe birçok yeni yapım firması var. Dijital çağda gelişen müzik sektörü, yenilikçi alternatif işler ve bağımsız üretimler yapmayı kolaylaştırdı. Ancak bu aynı zamanda farklı sektör dinamikleri içinde bu firmaların tek başına olmasının giderek imkansızlaştığı bir müzik iklimi de yaratıyor.

Yeni firmaların çoğunluğu geleneksel müzik yapım süreçlerinin çok dışında ve neredeyse tamamı dijital dönemde müzik yapımıyla uğraşmaya başlamış yapılar. Türkiye’de var olan müzik yapımcıları meslek birliği MÜYAP çok büyük ve önemli bir yapı. Yapım şirketlerinin haklarını koruyor ve topluyor.

Yeni birçok yapım firmasının meslek birliğinin şartlarını yerine getirmesi ve oraya üye olması ilk aşamada çok da kolay değil. Bu nedenle meslek birliğinin dışında kalan ve iş birliği yapılması gereken onlarca yeni, eski, irili ufaklı firma var. Biz öncelikle meslek birliği dışında kalan yapıların doğru şekilde örgütlenmesini, Türkiye’de ve Dünya’da farklı müzik yapım firmalarıyla iş birlikleri yapmalarını, deneyimlerinin karşılıklı aktarılmasını amaçladık ve bu yapıyı kurmaya karar verdik.

Daha çok firmanın örgütlü çalışması müzik sektöründeki sorunların çözümü için önemli bir adım olacaktır diye düşünüyoruz. Derneğimizin müzik piyasasında yeni ve ayrı bir güç odağı olmasından ziyade var olan tüm yapıları destekleyici, tamamlayıcı bir işlev üstlenmesini istiyoruz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

http://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg
Write the first comment for this!

Facebook Yorumları