Profesyonel Güreş gerçek mi yoksa sahte mi? İşte WWE Hakkında Merak Edilen Soruların Cevabı!
banner reklam
Profesyonel güreş, var olduğu günden bu yana televizonlarda bugün olduğu gibi WWE kadar hiç popüler olamamıştı.

Fox ve USA Network'ün ABD'deki yayınları paylaşmasının yanı sıra, BT Sport ile yeni ve parlak bir TV anlaşması İngiltere'de işleri alt üst ediyor ve UKTV'de AGES'de ilk kez yeni bir Kanal 5 ile ücretsiz WWE yayınlanıyor. Ülkemizde ise WWE, Cuma ve Pazartesi günleri S Sport tarafından yayınlanmaktadır.

WWE sahte mi?

WWE ve aklınıza gelebilecek ne kadar güreş şirketi varsa hepsi senaryo dahilinde ilerlemektedir. Nasıl bizlerin izlemiş olduğu diziler hafta hafta senaryo dahilinde ilerlemekteyse WWE de öyle.

Bilinen tek güreş şirketi WWE mi?

Bilinen tek güreş şirketi elbette ki WWE değil. WWE (taa amcalarınızın ve dedelerinizin zamanında WWF olarak faaliyet gösteriyordu), Japonya ve Meksika dışındaki en büyük güreş şirketidir. Çünkü Japonya ve Meksika profesyonel güreşin geleneksel olarak devam ettirildiği ülkelerden sadece iki tanesidir. Onun için Japonya ve Meksika'yı işin için katmazsak WWE tek güreş şirketi değil, en büyük güreş şirketi unvanına sahiptir.

WWE'yi kısaca güreşin Şampiyonlar Ligi gibi olduğunu düşünün. Ama dışarıda ve onunla birlikte köprüde kesişen bir sürü güreş şirketi var.

Diğer büyük şirketlerden bazıları ise şunlardır;

New Japan Pro Wrestling (NJPW), All Elite Wrestling (AEW), Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL), Antonio Peña Promosyonlar (AAA), Impact Wrestling ve Ring of Honor (ROH). Ve dünyada üzerindeki her ülkede hayal edebileceğinizden çok daha fazla güreş şirketi var.

Peki Raw ve SmackDown nedir?

WWE, güreş ve diğer bölümlerin bir karışımını içeren haftalık iki ana televizyon şovuna sahiptir: Pazartesi gecesi RAW, Cuma gecesi de SmackDown... Şu anda RAW Pazartesi geceleri, SmackDown ise Cuma geceleri canlı bir şekilde yayınlanmaktadır.

205 Live (daha hafif güreşçilere odaklanan), NXT (WWE tarafından yetiştirilmiş veya diğer şirketlerden imzalanmış olanlar, gelecek vaat eden genç güreşçileri geliştirmek amacıyla NXT adında Çarşamba günleri haftalık şovlar yapılmaktadır) ve NXTUK (NXT gibi) gibi başka şovlar da vardır. Fakat WWE'nin ana şovları şüphesiz RAW ve SmackDown'dur.

Tüm WWE maçları TV'de yayınlanıyor mu?

Bunun cevabı şüphesi hayırdır. Yukarıdaki yayın için filme alınan tüm haftalık ana şovların yanında WWE sürekli olarak House Shows veya Live Events adı verilen televizyonlarda yayınlanmayan etkinlikler yapmaktadır. Bu etkinlikler için çeşitli ülkelere tur düzenlemektedirler.

 

WWE şampiyonu kimdir? WWE kemerleri ne işe yarıyor?

Kişisel meselelerin yanı sıra, tüm bu insanların birbirleriyle güreşmesinin nedeni kendilerini insanlara en iyisi olarak tanıtmalarıdır. Örneğin şu an aktif olarak AEW'de güreşen CM Punk, kendisi için ''best in the world'' -meali, dünyanın en iyisi- lakabını takmıştı. Güreşçiler, şirketin ana kemeri mücadele ederek tepeye çıkmaya çalışırlar.

Her güreş şirketinde kimin zirvede olduğunu gösteren bir sürü farklı şampiyonlar vardır. Bunun için birincil ve ikincil başlıklar vardır. Erkek ve kadın şampiyonlar... Diğer alt kemerler ve tüm bunların yanı sıra tag team, yani takım kemerleri vardır.

Şu anda WWE'nin zirvesinde olan güreşçinin WWE Evrensel Şampiyonu olan Roman Reigns olduğu söylersek büyük ihtimalle yanılmış olmayız. Yaklaşık 500 günü aşkın bu kemeri elinde tutan Samoalı, şirketin en büyük ismi konumunda.

 

Bir güreş maçı nasıl kazanılır?

Bunun için sayısız varyasyonlar ve istisnalar vardır. Ancak standart bir güreş maçında kazanma usülleri aşağıdakiler gibidir;

Pin/pinfall: Bir güreşçi diğerinin üzerine basılı tutar. Altta kalan güreşçinin her iki omzu da üç saniye boyunca yer üzerinde düz durur ve sonunda rakip güreşçi maçı kazanır.

Pes Etmek (Submission): Bir güreşçi diğer güreşçiyi kilit pozisyonuna alır ve eğer güreşçi teslim olduklarını söyleyerek veya maçtan vazgeçtiklerini göstermek için ellerine hakeme dokunarak pes ediyorlar.

Nakavt: Bir güreşçi yere düşerse ve on saniye boyunca ayağa kalkamazsa maçı kaybeder.

Count-out: Bir güreşçi on saniye boyunca ringin dışında kalırsa maçı kaybeder.

Diskalifiye: Hakem bir güreşçiyi kuralları çiğnediği için diskalifiye ederse, maçı kaybeder.

Mevcut şampiyon geri sayım veya DQ (diskalifiye) ile kaybederse, çoğu zaman (ancak her zaman değil) bir unvan el değiştirmez.

 

"Heel" ve "face" nedir?

Her klasik hikayede bir ana kahramana, bir de kötü adama ihtiyacı vardır. Profesyonel güreşte de şirketin iki ana kahramanı vardır. Bu ana kahramanlardan bir tanesi heel, bir tanesi de facedir. Örneğin WWE'nin mevcut ana kadrosundaki heel karakter Roman Reigns'tir. Face karakter ise Brock Lesnar'dır. Geçtiğimiz hafta şirketin ana yüzü olmak için bu iki güreşçi karşı karşıya gelecekti ancak Roman Reigns koronavirüse yakalandığı için bu karşılaşma olmamıştı.

 

Benim ismim Emre, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde okuyan 19 yaşında bir gencim. TRNET.TV bünyesi altında yeni içerikler üreterek yola koyulmak istiyorum. Takipte kalın...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

http://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg
Write the first comment for this!

Facebook Yorumları