Usta Oyuncu ve Siyasetçi Fatma Girik, 79 yıllık yaşamına gözlerini yumdu
banner reklam
Usta Oyuncu ve Siyasetçi Fatma Girik, 79 yıllık yaşamına gözlerini yumdu
Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve yaklaşık altı ay önce tedavi için İstanbul’a giden Türk sinemasının ünlü yıldızı Fatma Girik bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi. Girik'in ölüm nedeniyle ilgili hastaneden yapılan açıklamada "Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti" denildi.

HASTALIĞI NEYDİ? 

Usta oyuncu Fatma Girik “Hidrosefali hastalığı" olarak bilinen ve beyinde su toplanması anlamına gelen sağlık problemi sebebiyle ameliyat olmuştu. Yaklaşık 6 ay önce tedavi için İstanbul'a giden Türk sinemasının ünlü yıldızının tedavisi, yoğun bakım ünitesinde devam etmekteydi. Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görüyordu. Tedavi sürecinde gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. 

FATMA GİRİK KİMDİR? 

180'den fazla filmde rol aldı. Aynı zamanda Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Partiden 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır. 

OYNADIĞI FİLMLER

Ali, Üsküdar İskelesi, Vatan ve Namus isimli filmlerde 60’lı yıllarda oynamıştır.Boş Yuva, İki Damla Gözyaşı ve Duvaksız Gelin, Belalı Torun, Oyuna Gelmez,Küçük Beyefendi, Sokak Kızı, Badem Şekeri, Bire On Vardı, Zifaf Gecesi, Öpüşmek Yasak, Keşanlı Ali Destanı, Köye Giden Gelin, Beş Şeker Kız, Bir Garip Adam, Kumarbaz, Namusum İçin, Yıldız Tepe, Avare Kız, Fakir Çocuklar, Kucaktan Kucağa, Karakolda Ayna Var, Son Gece, Anadolu Kızı, Kiralık Kadın, Yaprak Dökümü, Boş Beşik, Ezo Gelin, Erkek Fatma, Nebahat, Ham Meyve, Namus, Sevenler Ölmez, Meçhul Kadın, Evlat, Satın Alınan Koca, Menekşe Gözler, Dağdan İnme, Kızgın Toprak, Kuma, Meryem ve Oğulları, Kanlı Nigar, Ana Ocağı, Sinema Bir Mucizedir, Gün Ortasında Karanlık, Namusun Bedeli.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı

1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Sürtüğün Kızı

1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu

1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu

3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu

35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü

PLAKLARI

1965 - Aguş / Aşka Şepke - Serengil 10010

1975 - Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan - EMI Plak 1251

SİYASET KARİYERİ

Sosyaldemokrat Halkçı Partiden aday olduğu Şişli belediye başkanlığını 1989 yerel seçimleri sonunda kazandı. 1994 yerel seçimlerine kadar görevini devam ettirdi.

 

Mesleğimden ötürü olsa gerek yeni konular hakkında araştırma yapıp bilgi edinmeyi seviyorum. Gündem ve güncel haberler oldukça dikkatimi çekiyor ve haberleri takip ediyorum. Hazırladığım içeriklerle trnet.tv üzerinden siz okuyucularla buluşmaktan keyif alıyorum.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları