Profesyonel Güreş gerçek mi yoksa sahte mi? İşte WWE Hakkında Merak Edilen Soruların Cevabı!
banner reklam
Profesyonel Güreş gerçek mi yoksa sahte mi? İşte WWE Hakkında Merak Edilen Soruların Cevabı!
Profesyonel güreş, var olduğu günden bu yana televizonlarda bugün olduğu gibi WWE kadar hiç popüler olamamıştı.

Fox ve USA Network'ün ABD'deki yayınları paylaşmasının yanı sıra, BT Sport ile yeni ve parlak bir TV anlaşması İngiltere'de işleri alt üst ediyor ve UKTV'de AGES'de ilk kez yeni bir Kanal 5 ile ücretsiz WWE yayınlanıyor. Ülkemizde ise WWE, Cuma ve Pazartesi günleri S Sport tarafından yayınlanmaktadır.


WWE sahte mi?

WWE ve aklınıza gelebilecek ne kadar güreş şirketi varsa hepsi senaryo dahilinde ilerlemektedir. Nasıl bizlerin izlemiş olduğu diziler hafta hafta senaryo dahilinde ilerlemekteyse WWE de öyle.


Bilinen tek güreş şirketi WWE mi?

Bilinen tek güreş şirketi elbette ki WWE değil. WWE (taa amcalarınızın ve dedelerinizin zamanında WWF olarak faaliyet gösteriyordu), Japonya ve Meksika dışındaki en büyük güreş şirketidir. Çünkü Japonya ve Meksika profesyonel güreşin geleneksel olarak devam ettirildiği ülkelerden sadece iki tanesidir. Onun için Japonya ve Meksika'yı işin için katmazsak WWE tek güreş şirketi değil, en büyük güreş şirketi unvanına sahiptir.

WWE'yi kısaca güreşin Şampiyonlar Ligi gibi olduğunu düşünün. Ama dışarıda ve onunla birlikte köprüde kesişen bir sürü güreş şirketi var.

Diğer büyük şirketlerden bazıları ise şunlardır;

New Japan Pro Wrestling (NJPW), All Elite Wrestling (AEW), Consejo Mundial de Lucha Libre (CMLL), Antonio Peña Promosyonlar (AAA), Impact Wrestling ve Ring of Honor (ROH). Ve dünyada üzerindeki her ülkede hayal edebileceğinizden çok daha fazla güreş şirketi var.


Peki Raw ve SmackDown nedir?

WWE, güreş ve diğer bölümlerin bir karışımını içeren haftalık iki ana televizyon şovuna sahiptir: Pazartesi gecesi RAW, Cuma gecesi de SmackDown... Şu anda RAW Pazartesi geceleri, SmackDown ise Cuma geceleri canlı bir şekilde yayınlanmaktadır.

205 Live (daha hafif güreşçilere odaklanan), NXT (WWE tarafından yetiştirilmiş veya diğer şirketlerden imzalanmış olanlar, gelecek vaat eden genç güreşçileri geliştirmek amacıyla NXT adında Çarşamba günleri haftalık şovlar yapılmaktadır) ve NXTUK (NXT gibi) gibi başka şovlar da vardır. Fakat WWE'nin ana şovları şüphesiz RAW ve SmackDown'dur.


Tüm WWE maçları TV'de yayınlanıyor mu?

Bunun cevabı şüphesi hayırdır. Yukarıdaki yayın için filme alınan tüm haftalık ana şovların yanında WWE sürekli olarak House Shows veya Live Events adı verilen televizyonlarda yayınlanmayan etkinlikler yapmaktadır. Bu etkinlikler için çeşitli ülkelere tur düzenlemektedirler.WWE şampiyonu kimdir? WWE kemerleri ne işe yarıyor?

Kişisel meselelerin yanı sıra, tüm bu insanların birbirleriyle güreşmesinin nedeni kendilerini insanlara en iyisi olarak tanıtmalarıdır. Örneğin şu an aktif olarak AEW'de güreşen CM Punk, kendisi için ''best in the world'' -meali, dünyanın en iyisi- lakabını takmıştı. Güreşçiler, şirketin ana kemeri mücadele ederek tepeye çıkmaya çalışırlar.

Her güreş şirketinde kimin zirvede olduğunu gösteren bir sürü farklı şampiyonlar vardır. Bunun için birincil ve ikincil başlıklar vardır. Erkek ve kadın şampiyonlar... Diğer alt kemerler ve tüm bunların yanı sıra tag team, yani takım kemerleri vardır.

Şu anda WWE'nin zirvesinde olan güreşçinin WWE Evrensel Şampiyonu olan Roman Reigns olduğu söylersek büyük ihtimalle yanılmış olmayız. Yaklaşık 500 günü aşkın bu kemeri elinde tutan Samoalı, şirketin en büyük ismi konumunda.


Benim ismim Emre, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde okuyan 19 yaşında bir öğrenciyim. Kendimi sadece sinema alanında tutmayıp mesleğimle ilgili kişisel gelişim sağlayabilmek metin yazarlığı, fotoğrafçılık, grafik tasarım üzerine çeşitli eğitimler aldım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları