2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu açıklandı! Türkiye’de Listede Yer Alıyor..!
banner reklam
2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu açıklandı! Türkiye’de Listede Yer Alıyor..!
Hava kirliliği günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri. Sanayileşme, kentleşme ve trafik olmak üzere pek çok şey hava kirliliğini etkiliyor. 2021 yılının hava kirliliği raporu açıklandı işte sonuçlar.

Dünya çapında 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin hava kirliliği değerlerinin analiz edildiği 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu kamuoyuna ile paylaşıldı. Rapora göre Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 46'ıncı sırada yer alıyor. Türkiye'yi Avrupa bölgesinde inceleyen rapora göre, Avrupa'nın havası en kirli kenti Iğdır oldu. Yıllık 7 milyona yakın ölümle neden olduğu düşünülen hava kirliliği günümüzün en büyük çevresel sağlık tehdidi olarak görülüyor. İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir tarafından yıllık olarak yayımlanan rapor, metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM2.5) yoğunluğu ölçümlerini esas alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından geçen yıl güncellenen hava kirliliği eşik değerlerini baz alan rapora göre dünya çapında şehirlerin yüzde 97'sinde bu eşik değerler aşılmış durumda. Yani WHO standartlarına göre incelenen şehirlerin 6 bin 475 tanesinin sadece 222'si 2021'de temiz hava soluyabildi. Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre bir bölgede temiz hava solunabilmesi için PM2.5 değerinin en fazla 5 μg/m olması gerekiyor. Eğer önlem alınmaz ve bilinçlenilmezse geleceğimiz tehlike altında gibi görünüyor.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı Yeni Medya bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Mesleğimde daha da ilerleyebilmek ve kendimi geliştirmek amacıyla grafik tasarım, seo, internet reklamcılığı gibi pek çok eğitim aldım. Akademik alandaki çalışmalarım hala devam etmekte. Yazılarımla trnet.tv platformunda sizlere buluşacağım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları