NASA 1 Milyon Dolar Ödüllü Yarışma Başlatıyor
banner reklam
NASA 1 Milyon Dolar Ödüllü Yarışma Başlatıyor
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) daha uzun süreli yolculuklar planlıyor. Ama NASA’nın çözmesi gereken bir sorun var. Bu soruna çözüm bulana NASA 1 milyon dolarlık ödül verecek.

NASA bugüne kadar ki uzay faaliyetlerini dünyanın çevresi ile sınırlı tutu. Ancak NASA artık sınırları aşmak uzayda daha uzak gezegenlere gitmek istiyor. NASA hala hazırda Ay’a gitmek için çalışmaları devam ediyor. NASA’nın Ay’a gitmekteki amacı uzun süreli yerleşim oluşturmak ve Ay’ı bir üs haline getirmek. Ay’a gitmek de ki diğer önemli amacı da NASA’nın derin uzay görevlerini buradan gerçekleştirmek. Bu hedefler doğrultusunda bilim insanlarının karşına önemli bir sorun çıkıyor.  Uzayda uzun süreli yolculuklarda ve uzay üslerinde uzun süreli kalma durumlarında astronotların nasıl besleneceği sorunu gündeme geliyor.

NASA astronotların beslenmesi ile ilgili soruna çözüm bulabilmek için "Deep Space Food Challange" adında bir yarışma başlattı. Türkçe çevirisi Derin Uzay Gıda Yarışması olan uygulamadaki amaç; Uzay'da uzun süreli beslenme ortamı için fikirler toplamak. Daha önce benzer bir yarışma uygulamasını Kanada Uzay Ajansı (CSA) yapmıştı. NASA orada ki yarışmacıları ve yeni yarışmacıları 1 milyon dolar ödülü olan yarışmasına davet etti.

CSA’nın Faz 1 olarak nitelendirilen yarışmasında uzun süre saklanabilen hazır yemekler, sudan arındırılmış yiyecek tozları ve kültürlenmiş etler gibi farklı fikirler ortaya çıkmıştı. NASA’nın yeni düzenlediği Faz 2 olarak nitelendirilen yarışmasında bu fikirlerin pratikte uygulanabilirliğinin kanıtlanması istenecek.

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı Yeni Medya bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Mesleğimde daha da ilerleyebilmek ve kendimi geliştirmek amacıyla grafik tasarım, seo, internet reklamcılığı gibi pek çok eğitim aldım. Akademik alandaki çalışmalarım hala devam etmekte. Yazılarımla trnet.tv platformunda sizlere buluşacağım.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://trnet.tv/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları